„Zasmakuj w bibliotece” -Tydzień Bibliotek

08-05-2020 21:58

Dzień dobry,

Wita Państwa Katarzyna Wróbel z biblioteki szkolnej.

Przed nami Tydzień Bibliotek. Hasłem Tygodnia Bibliotek 2020 jest „Zasmakuj w bibliotece”

Z uwagi na trwający stan epidemii Tydzień Bibliotek odbędzie się tylko w przestrzeni wirtualnej.

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji  i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.SBP podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza, w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online.

Zasmakuj w bibliotece - Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób:

"Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy".

“Wspaniale jest wracać do niektórych książek, cudownie jest nimi się dzielić… Biblioteki są pełne szacunku do czytelników. To świątynie słowa pisanego. ” Takie słowa, przesłała Natalia Kukulska, która w ten sposób wspiera  akcję.

Ponieważ nasza szkolna biblioteka jest teraz zamknięta dlatego zachęcam ( inaczej niż zwykle) do czytania książek i przesyłam  możliwości dostępu:

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Pozdrawiam serdecznie, życzę zdrowia i miłej lektury

Katarzyna Wróbel nauczyciel bibliotekarz