Projekt - Ponadnarodowa mobilność uczniów
Uwaga, uczniowie! Rozpoczynamy nabór do pierwszej mobilności w projekcie „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym”. Uczestnicy zakwalifikowani do udziału odbędą blisko dwutygodniowy bezpłatny wyjazd do Grecji, w trakcie którego będą rozwijać kompetencje, tworząc profesjonalne strony internetowe.
Rekrutacja rozpoczyna się z dniem 27 sierpnia 2021 roku i potrwa do 1 września 2021 roku do godziny 15:00. Aby wziąć udział w naborze, w tym czasie należy złożyć dokumenty aplikacyjne, dołączone do artykułu, w sekretariacie szkoły.
Do udziału w pierwszej mobilności zapraszamy uczniów klas II i III kształcących się na kierunki logistyk. W rekrutacji Komisja Rekrutacyjna wyłoni 17 osób, które wezmą udział w mobilności oraz uczestników z listy rezerwowej, którzy wezmą udział w przygotowaniach i w przypadku rezygnacji uczestnika z listy podstawowej będą mieli pierwszeństwo do wyjazdu.
Na co należy zwrócić uwagę?
- Aby wziąć udział w rekrutacji, należy uzupełnić oraz złożyć dokumenty: Kartę Zgłoszenia do Mobilności oraz Oświadczenie uczestnika.
- Dokumenty muszą zostać uzupełnione w czytelny sposób (drukowanymi literami).
- Oczywiście, w aplikacji podajemy dane prawdziwe 😊
- W przypadku uczniów niepełnoletnich konieczne jest podpisanie dokumentów w wyznaczonych do tego miejscach przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Szczegółowe informacje na temat sposobu uzupełnienia dokumentów znajdziecie w załączniku „Instrukcja Wypełnienia Karty”. Prosimy o bardzo dokładne zapoznanie się ze wszystkimi załącznikami!
Ponadnarodowa mobilność uczniów to wyjątkowa inicjatywa, która stwarza okazję nie tylko do poznania nowego kraju, ale przede wszystkim pozyskania unikalnych kompetencji, coraz bardziej cenionych w dalszej edukacji i na rynku pracy. A program akurat tego projektu prezentuje się naprawdę ciekawie!
W trakcie mobilności uczniowie będą opracowywać interaktywne słowniki branżowe w formie stron dostępnych w sieci internet. Tworzone witryny będą na profesjonalnym poziomie, a mentorzy w projekcie będą czuwać nad poznawaniem przez uczestników wszelkich narzędzi niezbędnych do projektowania i budowy stron. Zajęcia odbywać się będą wspólnie z uczniami ze szkoły przyjmującej, Platon School. Mobilność przyniesie więc nowe kontakty, znajomości i doświadczenia współpracy w międzynarodowym środowisku.
Tematyka mobilności została opracowana w taki sposób, by rozwijać również praktyczne umiejętności i wiedzę z przedmiotów w zakresie podstawy programowej. Podniesienie poziomu wiedzy i zdobycie nowych kompetencji przełoży się z pewnością na lepsze wyniki w nauce – a wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające realizację przedsięwzięcia. Kompetencje cyfrowe i zwiększanie poziomu wiedzy przedmiotowej są bardzo ważne, ale nie można zapomnieć również o języku angielskim. Praktyczna znajomość języków obcych jest ceniona na rynku pracy oraz stwarza szersze możliwości dalszego rozwoju dla młodych ludzi. W trakcie wyjazdu uczestnicy będą mieli szansę przełamać barierę językową, nabyć nowe słownictwo oraz zwiększyć biegłość w posługiwaniu się angielskim – poprzez zajęcia w tym języku, kontakt z uczniami z Grecji, wypracowywanie rezultatów materialnych. Dla wielu z Was z pewnością będzie to okazja, żeby przekonać się, że aby mówić, wystarczy… tylko wykonać ten pierwszy krok i nie stresować się! Program mobilności został załączony do dokumentacji rekrutacyjnej.
Oprócz zajęć merytorycznych w programie przewidziano także program kulturowy, warsztaty, animacje i zajęcia terenowe. Wycieczka do słynnych Meteorów, rejs statkiem na malownicze wyspy, cudowne greckie plaże i magiczne miasteczka ukryte w górach… A do tego grecka kuchnia, muzyka, taniec – mobilność to wspaniała okazja, by poznać nowy kraj od tej turystycznej i tej mniej oczywistej strony. Blisko dwa tygodnie wyjazdu pozostawią po sobie niezapomniane wrażenia i pozwolą zachować letni nastrój przez chwilę dłużej 😊
Uczestnictwo w projekcie „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” jest bezpłatne – koszty związane z podróżą, zakwaterowaniem, wyżywieniem, realizacją programu czy ubezpieczeniem pokrywane są przez Szkołę ze środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.
Uczniowie zakwalifikowani do mobilności odbędą specjalny kurs przygotowawczy, podczas którego m.in. wezmą udział w zajęciach z języka angielskiego czy poświęconych Grecji. Przygotowanie ma na celu zwiększenie gotowości do odbycia wyjazdu, w tym pod kątem językowym, tak aby uczniowie przełamali strach przed posługiwaniem się językiem obcym i poznali słownictwo, które ułatwi im pracę podczas zajęć czy codzienne funkcjonowanie w nowym kraju. Dodatkowo, podczas samej mobilności uczestnikom towarzyszyć będzie kadra pedagogiczna szkoły, która nie tylko będzie czuwać nad Waszym bezpieczeństwem, ale również zapewni wsparcie w realizacji zadań i kontakcie z rówieśnikami.
Więcej informacji na temat projektu i jego celów: http://www.zsteresin.powiatsochaczew.pl/newsshow/10751?title=Projekt-Ponadnarodowa-mobilnosc-uczniow&sochaczew=sochaczew
Zachęcamy do udziału w rekrutacji i trzymamy za Was kciuki!
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Koordynatorem projektu, panem Wicedyrektorem Grzegorzem Więckiem.
Załączniki:
Regulamin Rekrutacji
Załącznik 1 Karta Zgłoszenia do Mobilności
Załącznik 2 Instrukcja Wypełnienia Karty Zgłoszenia do Mobilności
Załącznik 3 Oświadczenie Uczestnika
Załącznik 4 Zasady Uczestnictwa w Projekcie
Załącznik 5 Program mobilności
Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich ,,Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym”.
Celem projektu jest wzrost kompetencji kluczowych uczniów po przez rozwój w zakresie:
- rozumienia i tworzenia informacji,
- matematycznym,
- wielojęzyczności,
- osobistym,
- cyfrowym,
- technologii i inżynierii,
- społecznym i uczenia się,
- przedsiębiorczości,
- świadomości i ekspresji kulturowej
Dofinansowanie projektu z UE: 246 576,00 PL
Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie kontynuuje przyjętą strategię umiędzynaradawiania działań placówki i podnoszenia jakości naszej oferty. Miło nam poinformować, że po otrzymaniu pozytywnej decyzji o finansowaniu przystępujemy do realizacji projektu mobilności ponadnarodowej uczniów!
Projekt „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” skierowany jest do uczniów klas II i III technikum:
- w ramach I mobilności: technik logistyk
- w ramach II mobilności: technik mechanik, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki;
Miejscem odbywania mobilności będzie grecka Riwiera Olimpijska. W ciągu 10 dni kursu merytorycznego uczniowie wezmą udział w zajęciach na terenie instytucji przyjmującej, szkoły Platon School z siedzibą w Katerini, podczas których wspólnie z młodzieżą grecką będą pracować nad rezultatami materialnymi: interaktywnymi słowniczkami dla branż odpowiednio mechanicznej i transportowej w formie stron www. Nad poprawnością merytoryczną oraz nabywaniem nowych kompetencji czuwać będą mentorzy. Zajęcia odbywać się będą w języku angielskim, a w ramach zajęć przewiduje się pracę w międzynarodowych zespołach grecko – polskich. Odpowiedni poziom językowy zapewni kurs przygotowawczy realizowany przed wyjazdem. Grecka wyprawa będzie również okazją do poznania nowego kraju – w programie przewidziano wycieczki i animacje, w tym rejs czy wizytę w słynnych Meteorach.
Program mobilności opracowany został we współpracy z greckim partnerem i ma na celu realizację celów projekty na możliwie jak najwyższym poziomie, w tym:
Zwiększanie zaangażowania uczniów o zmniejszonych szansach edukacyjnych i zagrożonych wykluczeniem.
Inicjatywa „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” prowadzona jest w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, IV Oś Priorytetowa Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2. Programy mobilności ponadnarodowej.
Dla obu mobilności przewidujemy uczestnictwo łącznie 33 uczniów, którzy wyłonieni zostaną w procesie rekrutacyjnym. W procedurze wzięte pod uwagę zostaną m.in. elementy takie jak wyniki w nauce, znajomość języka angielskiego, specjalne osiągnięcia, a także kryteria związane ze zmniejszonymi szansami edukacyjnymi. Szczegóły zostaną udostępnione już wkrótce.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz mediów społecznościowych, gdzie będziemy informować o najważniejszych kwestiach i etapach realizacji projektu. Więcej informacji na temat inicjatywy dostępne jest w Sekretariacie oraz u Koordynatora projektu – Pana Wicedyrektora Grzegorza Więcka.
Zapraszamy