Absencja uczniów, niespełnianie obowiązku nauki
Szanowni Państwo,
Drodzy Rodzice,
uprzejmie prosimy o zapoznanie się z informacjami (regulacje prawne) odnoszącymi się do występujących trudności wychowawczych takich jak: opuszczanie zajęć lekcyjnych bez zgody nauczyciela, spóźnianie się na zajęcia lekcyjne, nieobecności na 1 -2 godzinie lekcyjnej, nieobecności na godzinach ostatnich lekcyjnych, nieobecności wybiórczych w środku zajęć, absencja długotrwała (nieusprawiedliwiona).
I. Statut Szkoły określa:
1) obowiązkowo uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, przy czym przez niespełnienie obowiązku nauki rozumie się nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, prowadzonych także w formie zdalnej,
2) być przygotowanym do każdych zajęć,
3) dbać o wspólne dobro, ład i porządek w szkole.
(Statut Szkoły (technikum, szkoła branżowa), rozdział 6 Prawa i obowiązki ucznia, & 31, $ 33, pkt 4 i 5 (przyczyny skreślenia ucznia z listy uczniów)
Ustawa o oświacie reguluje:
Art. 35. 1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia.
Art. 42.
1. Niespełnianie obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
2. Przez niespełnienie obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%:
1) dni zajęć w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej lub placówce.
Wagary to nieusprawiedliwione opuszczanie lekcji przez uczniów.
2.Konsekwencje:
3.Wnioski:
opracowały: Aneta Podrażka, Renata Kusa
zespół monitorowania frekwencji