Sposoby radzenia sobie z emocjami
Radzenie sobie z trudnymi emocjami nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ważna jest świadomość, że każde emocje są właściwe i potrzebne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pojawiają się one spontanicznie a my, jako ich odbiorcy nie możemy się obwiniać o to, że odczuwamy np. złość Jak radzić sobie ze smutkiem i panować nad innymi emocjami? Oto sposoby jak radzić sobie z emocjami:
- Otwórz się na zmiany – nasze życie zmienia się niezależnie od tego, czy nam to pasuje, czy też nie. Na większość zmian nie mamy wpływu. Naszą rolą jest zatem nauczyć się na nie reagować. Dobre przygotowanie psychiczne to gotowość na to, co nas spotyka i umiejętność stawiania czoła wszelkim dobrym zmianom, ale też przeciwnościom losu.
- Naucz się rozpoznawać sygnały – brzmi prosto, w praktyce jednak będzie to jednym z najtrudniejszych zadań, jakie Cię czekają. Emocje to odpowiedź naszego układu nerwowego na sygnały z otoczenia. W tym kontekście zachęcamy do obserwacji swojego ciała i jego reakcji (np. rumieńce, przyspieszone bicie serca). Właściwe odczytanie tych znaków umożliwi poprawne nazwanie i sklasyfikowanie pojawiającej się emocji. To zaś jest niezbędne do poprawnego zareagowania na nią.
- Zmień nastawienie – pozbądź się niewygodnych uprzedzeń, przesądów i innych rzeczy, które zmieniają sposób reagowania na daną sytuację. Skoncentruj się i spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego ta sytuacja się wydarzyła?
- Zaakceptuj wszystkie emocje – nie próbuj ich tłumić, przyjmij (nawet te negatywne) jako coś zupełnie normalnego. Wtedy bez przeszkód przejdziesz do działania, którego celem będzie znalezienie rozwiązania sytuacji i uwolnienie emocji.
- Poszukaj rozwiązania – jeśli już kontrolujesz pojawiające się emocje, spróbuj podejść do problemu, które sygnalizują – naukowo. Przeanalizuj wszystkie aspekty zdarzenia i znajdź rozwiązanie.
- Wycisz się – pomocne mogą być reduktory, czyli ćwiczenia odwracające uwagę od bodźca. Reduktorem może być odliczanie od końca, ćwiczenie oddechowe, aktywność fizyczna itp.
- Nie podejmuj ważnych decyzji pod wpływem emocji – emocje ułatwiają instynktowne działanie tu i teraz. Jeśli jednak chodzi o istotne kwestie, są złym doradcą. Dużo lepszym jest rozum. Pamiętaj o tym, inaczej skutki niektórych złych decyzji mogą być nieodwracalne.
- Nie rozpamiętuj – zdystansuj się do błędów przeszłości i nie snuj czarnych wizji. To tylko pogłębi destrukcję Twojej psychiki.
Tłumienie emocji może prowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych- objawów depresyjno-lękowych. Jeśli czujesz, że ten problem może dotyczyć Ciebie nie wahaj się przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy!
Opracowała: Karolina Świderek – psycholog szkolny