Lekcja historii w Gminnej Bibliotece Publicznej

09-12-2019 21:53

We wtorek, 3 grudnia br. uczniowie klas pierwszych Zespołu  Szkół w Teresinie  z nauczycielkami Katarzyną Wróbel i s. Urszulą Rostankowską wzięli udział w   niezwykłej lekcji historii. Na zaproszenie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie Aleksandry Starus przybyli na Dworzec TO.Kultura! i  wysłuchali prelekcji pt.” PAMIĘĆ I POSTPAMIĘĆ O WIELKIEJ WOJNIE. ŚWIADECTWA I PRZEKAZY (1914-1915). Ataki gazowe, nawały ogniowe, zniszczenia i odbudowa jako droga do Niepodległej ”, którą wygłosiła dr hab. Anna Zalewska, historyk i archeolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Zdawałoby się, że o dwóch największych konfliktach zbrojnych XX wieku wiemy już wszystko. Tymczasem nadal mgłą tajemnicy owiane są walki na froncie wschodnim podczas I wojny światowej. Badaczka chce przywrócić wiedzę i pamięć o odcinku frontu wschodniego w rejonie Rawki i Bzury, który przebiegał w tym miejscu od grudnia 1914 do lipca 1915 roku - „Pod koniec 1914 roku rejon Rawki i Bzury stał się ostatnim rosyjskim bastionem zagradzającym Niemcom drogę do zdobycia Warszawy. Toczyła się tu krwawa, wyniszczająca wojna pozycyjna, w efekcie której poległo dziesiątki tysięcy żołnierzy, całkowicie zrównano z ziemią wiele wsi i wyhamowano rozwój kilku miasteczek i miast”. Zebrani obejrzeli także film  "Pogrzebane wspomnienia" ("Burried Memories", reż. Erica Vander Borght), prezentację multimedialną oraz wystawę. Wykład bardzo podobał się uczniom, a   Anna Zalewska,  chętnie odpowiadała na pytania  pasjonatów historii. Nagrodę książkową  dla najaktywniejszego uczestnika warsztatów historycznych otrzymał Jakub Kulak. W spotkaniu uczestniczyli zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski, ze  Stowarzyszenia Teresin Nasze Korzenie oraz  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Suchej  Ireneusz Łukawski.

Katarzyna Wróbel