Apel z okazji Swięta Niepodległości

12-11-2019 20:28

Z okazji Święta Niepodłegłości młodzież przygotowała patriotyczną inscenizację składającą się z pieśni oraz poezji związanej z historią Polski.

„Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie” te słowa Romana Dmowskiego jednego z Ojców Niepodległości zainspirowały uczniów Zespołu Szkół w Teresinie. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości  przygotowali piękny program artystyczny pod kierunkiem pani  Dominiki Dąbrowskiej i pana Krzysztofa Habra. Pamięć minionych lat i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Piękne stroje  i dekoracje podkreśliły podniosły nastrój. Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Uczniowie przypomnieli sylwetki Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego,  którzy reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się podróżnymi zaborami, a mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Na zakończenie uroczystości cała społeczność szkolna odśpiewała Rotę.