Apel pod hasłem "Nie pal!"

03-03-2019 23:02

Dnia 28 lutego br. w naszej szkole odbył się apel pod hasłem  Nie Pal!

Inicjatorami przedsięwzięcia była Ewa Odolczyk – dyrektor szkoły i Grzegorz Więcek – wicedyrektor szkoły.

Celem Kampanii Nie pal! było zmniejszenie narażenia młodzieży na bierne palenie tytoniu, zapoznanie ze szkodliwością e- papierosów, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

W zakresie działań profilaktycznych młodzież wykonała i zaprezentowała plakaty o tematyce: Włącz świadomość nie jesteś już sama, (wpływ nikotyny na ciążę), Obudź się – palenie to problem społeczny, (wpływ nikotyny na choroby cywilizacyjne), Niepalenie jest w modzie służy zdrowiu i urodzie, (propagowanie zdrowego stylu życia), Każdy Ci to powie, że palenie niszczy Twoje zdrowie (wpływ nikotyny na myślenie, koncentrację uwagi, pamięć), Ty go nie palisz on spali Ciebie, (kształtowanie postaw asertywnych), Palenie papierosów równa się rak płuc, (nikotyna - najczęściej występujący nowotwór złośliwy na świecie).

Na godzinach wychowawczych Pani Katarzyna Wróbel zapoznała uczniów z problematyką antynikotynową poprzez propagowanie książek dostępnych w bibliotece szkolnej.

Pani Małgorzata Kruszewska na lekcjach biologii omówiła przyczyny i skutki zdrowotne  palenia papierosów, oraz pod jej kierunkiem  uczniowie wykonali prezentacje multimedialne:

- Palenie papierosów - Baczyński Dominik, Bodych Mateusz, Kaczmarek Norbert, Simiński Jakub

- Palenie 123- Łazewski Mateusz, Osiński Szymon

- Papierosy, czyli jak nie pójść z dymem- Chojnacki Hubert, Chojnacki Daniel, Florczak Bartłomiej,

- Rzuć palenie- Makowski Marcin, Zdanowski Łukasz

- Papierosy - Krzemiński Michał, Ziąbski Kamil

Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pod tytułem Palenie 123.

Pod kierunkiem Pani Edyty Gałeckiej uczniowie napisali i zaprezentowali autorskie wiersze: Nie pal, Nie pal człowieku XXI wieku, Papierosy, Nałóg.

Kampania profilaktyczna zakończyła się projekcją filmu edukacyjnego Nie spal się na starcie!

Scenariusz Kampanii, opracowała pedagog- Aneta Podrażka uwzględniając cele profilaktyczno – wychowawcze szkoły.

Uczniowie występujący w akademii: Paulina Gołębiowska, Julia Żochowska- kl. I Tl,  Andrzej Żurawski – kl. II Tl, Katarzyna Guzik, Andżelika Leszczyńska, Martyna Nowak, Magdalena Gmurek – kl. III Tl

Gabriela Szadkowska, Ernest Biskup- kl. IV OZE,  Błażej Jankowski, Marcin Rosa - III Tk Julia Nitek, Urszula Ciesielska – kl. II Tl.

Dziękuję wszystkim za udział i pomoc w przygotowaniu Kampanii Nie pal!

Koordynator akcji -Aneta Podrażka