NARODOWE CZYTANIE PRZEDWIOŚNIA

30-11-2018 20:57

We wtorek 27 listopada br. cała społeczność szkolna wzięła udział w  Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Para Prezydencka zainaugurowała  akcję  8 września br. Prezydent Andrzej Duda powiedział:

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia.” Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu.

„Przedwiośnie” to  powieść polityczna Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm Polaków,  chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.
Pani dyrektor Ewa Odolczyk bardzo serdecznie powitała wszystkich uczestników Narodowego Czytania. W sposób szczególny podziękowała tym, którzy, zdecydowali się na czynny udział w wydarzeniu. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, uczczenie jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości oraz zainteresowanie książkami zakupionymi do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Naszym gościem była dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Aleksandra Starus. Na uroczystość przybyła także przewodnicząca Rady Rodziców Kamila Szadkowska.

Po krótkim wstępie, dotyczącym Stefana Żeromskiego i genezy jego dzieła, rozpoczęto czytanie fragmentów utworu ukazujące losy głównego bohatera Cezarego Baryki  na tle takich wydarzeń jak: I wojna światowa, rewolucja bolszewicka czy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. Odczytano najważniejsze fragmenty  rozdziału pt. Rodowód, z części pierwszej” Szklane domy” , z drugiej „Nawłoć” i trzeciej „Wiatr od wschodu”, a do każdego z nich wysłuchaliśmy słów wprowadzenia uczennic Pauliny Gołębiowskiej i Gabrieli Szadkowskiej. W Narodowym Czytaniu wzięli udział: dyrektor GBP Aleksandra Starus, dyrektor naszej szkoły Ewa Odolczyk, wicedyrektor Grzegorz Więcek, nauczycielki Aneta Podrażka i Katarzyna Wróbel , przewodniczący Samorządu Uczniowskiego  uczeń klasy czwartej Ernest Biskup,  przedstawiciele klas pierwszych, drugich i trzecich Julia Żochowska, Mateusz Rosa, Błażej Jankowski i Magdalena Gmurek.

Scenariusz  napisała Katarzyna Wróbel, a oprawą techniczną zajął się  Paweł  Mgłosiek. Czytający, wprowadzili wszystkich obecnych w podniosły nastrój. Na zakończenie otrzymali  gromkie brawa publiczności. Dziękuję wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu

i zapraszam na kolejne spotkania w roku 2019.

Katarzyna Wróbel
nauczyciel bibliotekarz