LEKCJA NA TEMAT IRENY SENDLEROWEJ - SPOTKANIE Z JAROSŁAWEM GÓRSKIM

18-11-2018 22:10

W piątek 16 listopada br. Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie zorganizowała spotkanie dla uczniów gimnazjum i technikum.  Na zaproszenie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  w Teresinie Aleksandry Starus  oraz dyrektor  Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego w Teresinie Ewy Odolczyk i nauczycielki Katarzyny Wróbel w murach naszej szkoły gościł pan Jarosław Górski - pisarz, dziennikarz, krytyk literacki, kulturoznawca i pasjonat historii. Prelegent przeprowadził ciekawą lekcję  na temat: „Irena Sendlerowa i inni- kto, dlaczego i jak ratował żydowskie dzieci podczas okupacji hitlerowskiej”. Uchwałą Sejmu RP rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej (1910 - 2008) aby oddać w ten sposób  "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". Przesłanie,  będące jednocześnie hasłem roku poświęconego Jej pamięci to: „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę”. Znana na całym świecie, a jednocześnie niezwykle skromna, uratowała z narażeniem własnego życia prawie 2500 dzieci żydowskich z Getta Warszawskiego. Zwano Ją Matką Dzieci Holocaustu. Jej świat to świat: dobra, patriotyzmu, współczucia dla drugiego człowieka. Zarażała dobrocią tych, którzy się z Nią zetknęli. Cicha bohaterka i autorytet moralny. Doceniana i odznaczana przez władze RP ale także rządy innych państw. Irena Sendlerowa w czasie okupacji zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. W 1942 r., gdy utworzono polską organizację podziemną, Radę Pomocy Żydom "Żegota", została szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownica wydziału opieki społecznej zarządu miejskiego w Warszawie, który znajdował się pod nadzorem okupanta, miała przepustkę do getta. Władze niemieckie nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów, zezwalano jednak na udzielanie im pomocy medycznej. Przebrana za pielęgniarkę, wraz ze swymi współpracownikami Irena Sendlerowa nosiła tam jedzenie, leki i pieniądze; zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta. Wyprowadzane z getta dzieci, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Ich zaszyfrowane nazwiska Sendlerowa zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. W 1943 r. została aresztowana przez Niemców. Była przesłuchiwana i torturowana, więziona na Pawiaku; została skazana na śmierć. Nawet pod groźbą kary śmierci nie zdradziła swoich współpracowników ani nie ujawniła żadnych informacji. Uratowała ją "Żegota", przekupując niemieckich strażników. Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Prowadzony przez Irenę Sendlerową rejestr uratowanych dzieci pozwolił im na poznanie ich własnej tożsamości, a także odnalezienie bliskich po zakończeniu II wojny światowej. Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. W 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla. Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.

Pan Jarosław Górski- w bardzo ciekawy sposób opowiadał licznie zgromadzonym słuchaczom  o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Uczniowie słuchali opowieści bardzo uważnie, a na zakończenie spotkania zadawali naszemu gościowi wiele pytań dotyczących:  bohaterki spotkania, życia w gettcie , czasów II wojny światowej. Dziękujemy za tę wyjątkową lekcję historii i patriotyzmu.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną  we współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. W lekcji uczestniczyli uczniowie trzecich klas gimnazjum Szkoły Podstawowej w Teresinie, uczniowie klas pierwszych i drugich technikum  naszej szkoły oraz nauczyciele.

Zapraszamy do odwiedzenia Gminnej Biblioteki Publicznej oraz naszej biblioteki szkolnej i skorzystania z bogatych  księgozbiorów uzupełnionych ostatnio o książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Katarzyna Wróbel nauczyciel bibliotekarz