starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

O SZKOLE Rekrutacja 2024/2025 DLA UCZNIÓW I RODZICÓW DOKUMENTY VULCAN E-DZIENNIK zaloguj się Egzamin maturalny 2024 EGZAMINY ZAWODOWE KONKURSY Projekt - Ponadnarodowa mobilność uczniów "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Projekty międzynarodowe „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” – II mobilność. DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI RODO Kontakt STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH ROZKŁAD GODZINY PRACY PEDAGOG SZKOLNY PEDAGOG SPECJALNY PSYCHOLOG Placówki świadczące pomoc psychologiczno - pedagogiczno - psychiatryczną ZE SKRZYNKI PEDAGOGA/PSYCHOLOGA Wersja kontrastowa

Święto Niepodległości

13-11-2018 21:57

A A A

  1. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu. W  środę 7 listopada br. rozpoczęliśmy obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę  Niepodległości w naszej szkole. Uczniowie  uświetnili obchody 11 listopada pięknym programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem pani  Dominiki Kubiak i pana Krzysztofa Habra. Pamięć minionych lat i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Piękne stroje, wojskowe wyposażenie i dekoracje podkreśliły podniosły nastrój.

Młodzież prowadząca akademię nie tylko wspominała historię, ale także kwestię suwerenności odniosła do czasów współczesnych. Występujący podkreślili, że dziś na szczęście żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. To właśnie dzięki wolnej Ojczyźnie możemy działać, dawać siebie innym, pomagać, rozwijać się, spełniać swoje marzenia i pasje. Każdy z nas mógł przez chwilę zastanowić się, co daje mu WOLNOŚĆ?

Pani dyrektor Ewa Odolczyk  również zwróciła uwagę na to, w jaki sposób dziś możemy cieszyć się wolnością i czuć się Patriotami. Podziękowała artystom  i organizatorom za przygotowanie uroczystości, a publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.

 Pani  dyrektor podziękowała również wszystkim  uczniom, którzy,  wykazali się w tym uroczystym dniu wzorową postawą patriotyczną. poprzez odpowiedni, galowy strój  Podkreślili w ten sposób, że 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność kilku pokoleń Polaków, to symbol wiary i  zwycięstwa po 123 latach niewoli.  Musimy pamiętać, że oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim tym, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdaniem Prezydenta Andrzeja Dudy jubileusz jest doskonałą okazją, by opowiedzieć dzieje ojczyste także poprzez – często mniej znane – historie lokalne. Na zaproszenie pani dyrektor Ewy Odolczyk i nauczyciela Stanisława Paga gościliśmy w murach naszej szkoły pana Bogusława Kwiatkowskiego – historyka, autora książek i artykułów o tematyce historycznej, Podczas spotkania autor  opowiedział o nieznanych, często przemilczanych przez kilkadziesiąt lat faktach i wydarzeniach z historii Sochaczewa i Teresina. Jego gawęda historyczna "Zdań kilka o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w czasach kiedy nie było smartfonów" to opowieści o niezwykłych ludziach, wydarzeniach, o zaskakujących zwrotach akcji w lokalnej historii. Z prelekcji zaproszonego historyka mogliśmy dowiedzieć się, że Marszałek Józef Piłsudski  nie tylko posiadał w Sochaczewie honorowe obywatelstwo przyznane mu przez Radę Miejską, ale także pomnik i ulicę swego imienia. Autor  przy okazji zbierania materiałów do kolejnej książki o dziejach Sochaczewa odkrył burzliwe kulisy wizyty prezydenta RP Ignacego Mościckiego w mieście (burmistrz, który zaprosił prezydenta stracił posadę m.in. z powodu zbyt dużych wydatków na zaledwie godzinną wizytę najwyższego dostojnika państwowego).  Kiedy po raz pierwszy popłynął w mieście prąd, jakie ukazywały się czasopisma, jakie znajdowały się w mieście sklepy i lokale usługowe, jakie istniały organizacje i stowarzyszenia, jak przebiegały uroczystości państwowe w mieście, który z wiceburmistrzów przebywał na zsyłce na Syberii, który ze starostów sochaczewskich chciał za wszelką cenę zlikwidować kolej wąskotorową ? Odpowiedzi na te i wiele innych zadawanych podczas spotkania pytań usłyszeli uczniowie. Autor zachęcał do odwiedzenia  biblioteki szkolnej i zapoznania sie z bogatą ofertą książek o tematyce historycznej. Zaprezentował  także książki swojego autorstwa.  Przedstawienie faktów historycznych  zaciekawiło wszystkich słuchaczy. W skupieniu i ciszy śledzili historyczny przebieg wydarzeń, a refleksja i zaduma wyrysowana była na niejednej twarzy. Lekcja patriotyzmu i wartości w niej przekazane pozostaną na długo w naszej pamięci.  Na zakończenie pan Bogusław Kwiatkowski wpisał się do szkolnej kroniki.

 Zwieńczeniem obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości  było wspólne odśpiewanie hymnu w piątek 9 listopada br. o godzinie 11.11 przez całą społeczność szkolną . Pani dyrektor Ewa Odolczyk w swoim wystąpieniu zachęcała do włączenia się w obchody  11 listopada  na terenie naszej gminy i powiatu. Życzyła także wszystkim obecnym,  by 12 listopada spędzili  czas wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Katarzyna Wróbel

     

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew
148200 odwiedzin