Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

25-05-2018 21:18

24 maja br. w naszej szkole miały miejsce uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na zaproszenie pani dyrektor Ewy Odolczyk wzięli w nich udział pan Marek Jaworski- zastępca wójta gminy Teresin, pan Witold Sadowski urodzony w 1935 r. warszawianin - świadek historii, uczestnik Bohaterstwa Powstańców Warszawy 1944 r. i martyrologii ludności cywilnej oraz pani Irena Wójcik, żona Pana Stanisława Wójcika budowniczego i wieloletniego dyrektora naszej szkoły. Uczniowie Magdalena Gmurek i Patryk Langa wprowadzili nas w tematykę spotkania i przedstawili sylwetki Wielkich Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 r. Cała społeczność szkolna z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji pana Witolda Sadowskiego, który jako dziewięcioletni chłopiec był świadkiem śmierci ojca z rąk niemieckich oprawców w czasie Powstania Warszawskiego. Nasz Gość opowiadał o okrucieństwie wojny i późniejszych trudnych warunkach życia tuż po wojnie. Podkreślił, jak ważną rolę pełni w życiu człowieka wolność i niepodległość. Życzył nam abyśmy wnieśli godny wkład w rozwój swojego regionu i Ojczyzny. Pani dyrektor Ewa Odolczyk w swoim wystąpieniu podkreśliła, że Polska to wolny, niepodległy kraj, bezpieczny dla nas Polaków dom i powinniśmy w codziennym życiu przestrzegać wartości patriotycznych. Podkreśliła także, jak ważną rolę pełni pozyskiwanie informacji od ludzi pamiętających wydarzenia historyczne, ale także literatura poruszająca tematykę niepodległościową. Pani dyrektor zachęcała uczniów do zapoznania się z wyeksponowanymi książkami zakupionymi z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Pani dyrektor przedstawiła wyniki Powiatowego Konkursu „Wielcy Kreatorzy Niepodległej Polski”. Spośród nadesłanych prac jury przyznało I miejsce w kategorii Szkól Podstawowych Katarzynie Przedlackiej uczennicy klasy II gimnazjum w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie. Natomiast w kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne przyznano I miejsce ex equo Aleksandrze Burskiej oraz Urszuli Cieselskiej, II miejsce zajęła Karolina Cudnik, wyróżnienie otrzymała Marta Konarska. Gratulujemy. Następnie udaliśmy się na plac przed szkołą, gdzie uczestniczyliśmy w zasadzeniu dębu poświęconemu panu Stanisławowi Wójcikowi Honorowemu Obywatelowi Gminy Teresin, zmarłemu w 2016 r. „Dąb Stanisław Wójcik HONOROWY OBYWATEL GMINY TERESIN DĄB NIEPODLEGŁOŚCI 1918 - 2018” jest siedemnastym dębem zasadzonym dla osób zasłużonych dla niepodległej Polski oraz naszej lokalnej społeczności w ramach akcji „100 dębów na 100-lecie”. Zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski przypomniał zebranym sylwetkę Stanisława Wójcika, który do Teresina przybył z ziemi świętokrzyskiej. Pracę w teresińskiej szkole rozpoczął w 1973 roku. Tu dał się poznać jako świetny pedagog, ale przede wszystkim jako wzorowy, wymagający wychowawca. Po sześciu latach pracy nauczycielskiej objął stanowisko dyrektora szkoły. Od początku uchodził za osobę zdeterminowaną i ukierunkowaną na właściwy cel, okazał się dobrym administratorem i gospodarzem tej placówki. Dla realizacji ważnych lokalnych projektów potrafił wyzwalać w ludziach społeczną energię oraz skutecznie pozyskać rodziców i całe środowisko. Szkoła mieszcząca się dotychczas w drewnianych barakach otrzymała działkę, na której w 1995 roku stanął nowy piękny obiekt szkolny. W 1998 roku wyszedł z inicjatywą i doprowadził do wybudowania przy szkole nowoczesnej hali sportowej, przy czym, dając wzór wychowawczy, sam często brał udział w pracach budowlanych. Był wyjątkowym lokalnym menedżerem o ogromnej determinacji i żelaznej konsekwencji. Śp. Stanisław Wójcik zawsze otwarty był na inicjatywy teresińskiego samorządu, czynnie angażując się w organizację wielu ważnych gminnych inicjatyw. W 2002 roku Rada Gminy Teresin nadała Stanisławowi Wójcikowi tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Teresin”. Po zakończeniu uroczystości goście wpisali sie do kroniki szkolnej. Pani dyrektor Ewa Odolczyk podziękowała za udział w wydarzeniu wszystkim zebranym, a nauczycielkom Katarzynie Wróbel i Dominice Kubiak za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.