SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ MARIOLĄ PRYZWAN

18-04-2018 22:42

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ MARIOLĄ PRYZWAN Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Mariola Pryzwan z wykształcenia jest polonistką, z zawodu nauczycielem bibliotekarzem, z zamiłowania biografistką i publicystką.

Uwielbia spotkania autorskie. Czytelnicy też je lubią, bo mówią, że potrafi zarazić ich emocjonalnym stosunkiem do bohaterów swoich opowieści. Taka opinia mobilizuje i uskrzydla. Wędrówki śladami bohaterów, spotkania z ich bliskimi, zdobywanie dokumentacji – to także jej pasja. A do tego teatr i realizowane z mężem wspólne zamiłowania: podróże i polska piosenka lat 60. i 70. Mariola Pryzwan jest autorką biografii m.in. Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej i Anny Jantar.

18 kwietnia 2018r. uczniowie naszej szkoły z panią Katarzyną Wróbel mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panią Mariolą Pryzwan zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie. Filia w Sochaczewie. Spotkanie z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyło się w Klubie Nauczyciela w Sochaczewie. Autorka prezentowała swoje najnowsze książki o życiu Ireny Jarockiej pt. „Wymyśliłam cię. Irena Jarocka we wspomnieniach”'' oraz ,, Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża,,

Pół Polski się w niej kochało, drugie pół chciało nią być, a cały kraj razem z nią śpiewał. Irena Jarocka, polska piosenkarka, wychowała się w Trójmieście, o tym jak ważne było dla niej Wybrzeże, z jakimi miejscami była związana, o jej karierze muzycznej i życiu rodzinnym opowiadała Mariola Pryzwan. Irena Jarocka urodziła się w 1946 r. w Srebrnej Górze, jednak rok później z rodzicami przeprowadziła się do Gdańska. Śpiewała przeboje nucone przez Polaków do dziś, m.in. „Kocha się raz”, „Kawiarenki”, „Gondolierzy znad Wisły”, „Wymyśliłam Cię” czy „Motylem jestem”. W latach 90. wyjechała z mężem Michałem Sobolewskim do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędziła siedemnaście lat. Zmarła niespodziewanie na raka mózgu 21 stycznia 2012 roku.

Po spotkaniu można było nabyć książkę ,otrzymać autograf , a także porozmawiać o bohaterach biografii.

Zapraszam do wypożyczenia książek autorstwa pani Marioli Pryzwan dostępnych w naszej bibliotece szkolnej oraz innych ciekawych nowości książkowych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Katarzyna Wróbel nauczyciel bibliotekarz