Kształcenie zawodowe a rynek pracy

09-04-2018 23:23

Takie hasło przyświecało spotkaniu nauczycieli doradztwa zawodowego i dyrektorów szkół podstawowych z przedstawicielami zakładów pracy współpracujących już z naszą szkołą bądź zamierzającymi podjąć taką współpracę. Spotkanie odbyło się w środę czwartego kwietnia w szkolnej świetlicy, a gospodarzem była pani Ewa Odolczyk – dyrektor szkoły.

Przed rozpoczęciem zasadniczej części pani Urszula Opasiak – dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji – wręczyła naszej najlepszej uczennicy, Karolinie Cudnik z klasy trzeciej Technikum Logistycznego, stypendium Starosty Sochaczewskiego.

Po przywitaniu wszystkich gości i uczestników pani dyrektor przedstawiła cel tego spotkania, a mianowicie zainteresowanie przedstawicieli szkół podstawowych ofertą edukacyjną naszej szkoły ukierunkowaną na szkolnictwo zawodowe, z realnymi perspektywami dobrej pracy po ukończeniu szkoły. Następnie objaśniła ideę kształcenia dualnego, które zostało już dwa lata temu zapoczątkowane w naszej szkole i polega ono na współpracy z zakładami pracy mającej przygotować do wykonywania zawodu dobrego fachowca. W dalszej części została zaprezentowana oferta edukacyjna naszej szkoły na przyszły rok. Oprócz dotychczasowych kierunków kształcenia znalazły się w niej nowe, a mianowicie: technik przemysłu modowego, kierowca mechanik oraz operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego. Zarówno dotychczasowe, jak i nowe zawody są odpowiedzią na zapotrzebowanie współpracujących z nami pracodawców.

W dalszej części spotkania pan wicestarosta, Tadeusz Głuchowski, wyraził duże uznanie dla naszej szkoły za tak cenną inicjatywę w zakresie sprostania zapotrzebowaniom na rynku pracy. W podobnym tonie brzmiała wypowiedź dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, Krzysztofa Wasilewskiego, który zwrócił uwagę na powrót do zaniechanej przed wieloma latami współpracy szkół z zakładami.

Kolejna część spotkania to wypowiedzi przedstawicieli firm współpracujących lub zamierzających współpracować. Są to następujące firmy: SAGA Poland, Koleje Mazowieckie, Geotermia Mazowiecka S.A., A&B Torneria Polska, WUZETEM, LOTAMS, Aljeka Group, Polskie Młyny S.A., Dawtona, GREINER Packaging, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, L`oreal oraz VALTRA. We wszystkich wypowiedziach dominowała troska o przygotowanie dobrych fachowców i chęć jak najszerszej współpracy ze szkołą.

W spotkaniu brał również udział przedstawiciel lokalnego samorządu - zastępca wójta gminy Teresin, Marek Jaworski. W swoim wystąpieniu nie krył zadowolenia z działań podejmowanych przez naszą szkołę.

Po podsumowaniu pani dyrektor zaprosiła wszystkich uczestników na kawę, słodkości … i dyskusję. Z okazji bezpośredniego kontaktu z pracodawcami skorzystali niektórzy przedstawiciele szkół, umawiając się z nimi na spotkania z uczniami i rodzicami uczniów kończących szkołę.

Patronat medialny zapewniło nam Radio Sochaczew.