Spotkanie z właścicielem firmy instalującej pompy ciepła.

15-02-2018 22:11

W dniu 14.02.2018 r. w Zespole Szkół w Teresinie uczniowie III klasy technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyli w wykładzie i dyskusji przeprowadzonej przez Pana Lecha Olczedajewskiego właściciela zakładu Etna w Paprotni. Tak doświadczonego gościa w projektowaniu i wykonywaniu instalacji pomp ciepła posiadającego wiele patentów zaprosił nauczyciel przedmiotów OŹE Stanisław Paga. Uczniowie zapoznali się różnymi nietypowymi projektami wykonywanymi przez zakład dla różnych firm. Z tych indywidualnych i solidnych rozwiązań firma słynie i dlatego ma tak wiele propozycji pracy. Właściciel w ciekawy sposób przedstawił jak wykonuje się instalacje pomp ciepła, instalacje grzewcze, ogrzewanie, instalacje wentylacyjne z funkcją rekuperacji, instalacje klimatyzacyjne, instalacje wodne, instalacje kanalizacyjne. Chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów np.: jakie najczęściej błędy są  popełniane przez wykonawców pomp ciepła, czy dla kobiet jest praca w OZE, itp. Dokładnie przedstawił nieprawidłowości wykonywane przez początkujących pracowników. Maja one wpływ nie tylko na wadliwe funkcjonowanie urządzeń, ale przede wszystkim na negatywna opinie ludzi o pompach ciepła. Oczywiście nie dotyczy to Pana Lecha Olczedajewskiego, który ze względu na brak pracowników w tej dziedzinie i duże zapotrzebowanie na te instalacje musi odmawiać klientom. Kobiety w tej dziedzinie pracy bardzo dobrze sobie radzą – taką odpowiedź na pytanie uzyskała uczennica. Na zakończenie odbyło się spotkanie z panią dyrektor Ewą Odolczyk, która nawiązała współpracę z właścicielem zakładu Etna w Paprotni.