starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

O SZKOLE Rekrutacja 2024/2025 DLA UCZNIÓW I RODZICÓW DOKUMENTY VULCAN E-DZIENNIK zaloguj się Egzamin maturalny 2024 EGZAMINY ZAWODOWE KONKURSY Projekt - Ponadnarodowa mobilność uczniów "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Projekty międzynarodowe „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” – II mobilność. DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI RODO Kontakt STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH ROZKŁAD GODZINY PRACY PEDAGOG SZKOLNY PEDAGOG SPECJALNY PSYCHOLOG Placówki świadczące pomoc psychologiczno - pedagogiczno - psychiatryczną ZE SKRZYNKI PEDAGOGA/PSYCHOLOGA Wersja kontrastowa

Mniej smogu w miastach i nie tylko!

15-02-2018 22:03

A A A

Mniej smogu w miastach i nie tylko!

Te aktualne życzenia, kto może w przyszłości spełnić. To z pewnością  uczniowie technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z zespołu szkół w Teresinie. W lutym odbywali oni ciekawe praktyki zawodowe w zakładach Geotermii Mazowieckiej. Jak przystało na solidny zakład, uczniowie codziennie byli dowożeni do różnych miejsc, w których odbywały się praktyki.

W Sochaczewie chętnie pracowali przy załadowaniu biomasy do pieca, jego uruchomieniu i czyszczeniu. Tam poznali sposoby ograniczenia emisji szkodliwych gazów poprzez odpowiednie urządzenia zainstalowane w kotłowni. W Chodkowie wykazali się energią i zręcznością przy czyszczeniu kotłów. Do takich prac nie trzeba było ich namawiać.

W Żyrardowie uczestniczyli w wykładzie pracownika naukowego Jarosława Olszaka politechniki warszawskiej, z którą nawiązaliśmy współpracę, na temat wykorzystania energii z źródeł odnawialnych. Pracownik ten  chętnie oprowadzał po oczyszczalni ścieków i opowiadał o ich wykorzystywaniu w energetyce odnawialnej.

W elektrociepłowni Błonie i Ożarów Mazowiecki zapoznawali się z nowoczesną pracą kotłowni i rozwiązaniami zmniejszającymi pyły do atmosfery wykonywanymi przez pracowników geotermii. 

W Konopnicy z zaangażowaniem prezes Grzegorz Grzyb oprowadzał po jednej z najnowocześniejszej biogazowni w Europie. Tutaj wszelkie odpady organiczne głównie z zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego po fermentacji dostarczają ciepło do Rawy Mazowieckiej i energię elektryczną, z której my codziennie korzystamy. Po uzyskany osad z biogazowni, który jest nawozem ekologicznym ustawiają się kolejki rolników.

W Mszczonowie poznali sposoby obsługi ujęcia głębinowego dostarczającego gorącą wodę nie tylko do ciepłowni, ale również jako wodę odpowiednio przygotowaną do instalacji wodociągowej, co jest jedynym takim rozwiązaniem w Polsce. Być może, że w niedługim czasie doczekamy się wody pitnej jako mineralnej nalewanej w butelki. Nazwa już jej jest, to korona mazowiecka. Uczniowie uczestniczyli również przy badaniu wody w dwóch nowych odwiertach głębinowych. 

Czy zaangażowanie uczniów i coraz więcej osób w odnawialne źródła energii nie spowoduję w przyszłości, że będziemy oddychać czyściejszym powietrzem i unikniemy niektórych chorób. Praktykanci poznali funkcjonowanie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej dzięki zaangażowaniu Panów: Wojciecha, Piotra, Dariusza. Ta dobra współpraca między dyrektorem Zespołu Szkół w Teresinie Ewą Odolczyk, a prezesem Geotermii Mazowieckiej Markiem Balcerem trwa już ponad rok.

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew
148200 odwiedzin