Wystawa „Prywaciarze” w Teresinie

10-12-2017 22:48

"Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" to tytuł wystawy, która prezentowana jest w Zespole Szkół w Teresinie. Można na niej zobaczyć fotografie z lat PRL-u, obejrzeć przedmioty z tamtej epoki i wczuć się w atmosferę tamtych lat.

Zbita z desek szopa na gruzowisku Warszawy a na niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. Stojący na podwórku mężczyzna oferujący ostrzenie noży. Od tych fotografii zaczyna się przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawa "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości", która prezentowana jest w Zespole Szkół w Teresinie.

Wystawę otworzyła w czwartek 7 grudnia Ewa Odolczyk, dyrektorka szkoły, zanim jednak uczestnicy wernisażu zaczęli oglądać prezentowane  przedmioty, najpierw usłyszeli rys historyczny o „prywaciarzach” i wzięli udział w kilku mini –konkursach.

Zarówno pokazywane plansze jak i eksponaty budziły duże zainteresowanie. Takim przedmiotem była na przykład maszynka do napełniania wkładów długopisowych czy parowa lokówka do włosów. Dla młodzieży „odkryciem” były pocztówki dźwiękowe lampowe radio, jak również naboje, tyle że nie do broni palnej, a do syfonów. Wraz z kartkami żywnościowymi i paliwowymi powrócił obraz PRL z lat przydziałów, a zdjęcia przywróciły do życia ludzi, którzy wbrew polityce ówczesnych władz i stosowanych przez nią szykanom prowadzili własne firmy i warsztaty. Informacje jakie to były szykany znalazły się na planszach tekstowych. Na innych mini planszach znalazły się tabliczki z dawnych lat, dziś wywołujące głównie uśmiech na ustach.

Komentarzy i wspomnień było mnóstwo, czasami z nutką nostalgii czy goryczy, a czasami humorystycznych.

Co ważne wagi, opinie i recenzje wpisywano zamiast do księgi skarg i wniosków do księgi pamiątkowej.

Jeszcze jedną atrakcją było przybijanie sobie na karteczkach pamiątkowej pieczątki z wystawy.

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski cykl wystaw "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm. Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce. Od tego czasu wystawa była pokazywana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości. Wystawa będzie czynna do końca 2017 roku. Wstęp wolny.