Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

03-03-2017 22:42

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych– żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”. W ramach wychowania patriotycznego i przybliżenia uczniom podziemia zbrojnego 1944 – 1963 w naszej szkole godziny wychowawcze poświęcone były Żołnierzom Wyklętym. W bibliotece szkolnej została przygotowana specjalna wystawa. Poczet sztandarowy i uczniowie z panią Katarzyną Wróbel i panią Anną Biernat wzięli udział we Mszy Świętej w Bazylice w Niepokalanowie w intencji Żołnierzy Wyklętych.