starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

O SZKOLE Rekrutacja 2024/2025 DLA UCZNIÓW I RODZICÓW DOKUMENTY VULCAN E-DZIENNIK zaloguj się Egzamin maturalny 2025 EGZAMINY ZAWODOWE KONKURSY Projekt - Ponadnarodowa mobilność uczniów "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Projekty międzynarodowe „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” – II mobilność. DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI RODO Kontakt STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH ROZKŁAD GODZINY PRACY PEDAGOG SZKOLNY PEDAGOG SPECJALNY PSYCHOLOG Placówki świadczące pomoc psychologiczno - pedagogiczno - psychiatryczną ZE SKRZYNKI PEDAGOGA/PSYCHOLOGA Wersja kontrastowa

PROGRAM PROFILAKTCZNO - EDUKACYJNY SMASHED👧👦

26-11-2024 17:13

A A A

PROGRAM PROFILAKTCZNO - EDUKACYJNY SMASHED

W listopadzie, dzięki staraniom pedagoga szkolnego uczniowie wzięli udział w programie profilaktyczno - edukacyjnym Smashed.
Głównym celem programu jest zmniejszenie konsumpcji alkoholu wśród młodzieży i przekonania jej do podejmowania odpowiedzialnych decyzji i odmawiania spożywania alkoholu oraz uświadomienia o jego szkodliwości.
Tłem programu jest historia fabularna, przedstawiona w formie krótkiego filmiku, związana ze spożywaniem alkoholu przez trzech nastolatków i konsekwencjami, które ich czekają. Uczniowie mogli śledzić przebieg historii z perspektywy jednego (lub więcej) bohatera, poznając jego motywacje i przemyślenia. Z Julką, Bartkiem czy Adamem uczniowie mogli „porozmawiać” za pomocą interaktywnej aplikacji, zadając wybrane przez siebie pytania. Pomiędzy kolejnymi częściami historii młodzież miała za zadanie odpowiedzieć na pytania, skłaniające do refleksji czy dyskusji.
Po prezentacji programu uczniowie wykazali się wiedzą w zakresie:
- świadomości dotyczącej ryzyka i niebezpieczeństw związanych ze spożywaniem alkoholu,
- umiejętności komunikowania odmowy picia alkoholu w obliczu presji rówieśniczej, unikania sytuacji, w których młodzi ludzie mogą ucierpieć z uwagi na spożywanie alkoholu przez innych,
- świadomości miejsc gdzie można uzyskać wsparcie w przypadku bycia narażonym na kontakt z alkoholem
- świadomości odmowy spożywania alkoholu, szczególnie w wyniku presji rówieśniczej.
Nie można zapominać, że spożywanie alkoholu przez nastolatków ma poważne konsekwencje dla ich zdrowia i rozwoju. Negatywne oddziaływanie tej używki widoczne jest przede wszystkim w obrębie układu nerwowego, a zwłaszcza mózgu. Niedojrzałe, plastyczne mózgi młodzieży są szczególnie narażone na toksyczne działanie alkoholu, ale też innych używek. U nastolatków sięgających po alkohol obserwuje się istotne zmiany w budowie mózgu, dotyczące zarówno spadku liczby połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, jak i poważnych, często nieodwracalnych zmian w poszczególnych strukturach mózgu, takich jak kora przedczołowa czy hipokamp.
Co w praktyce oznaczają zmiany w mózgu nastolatków wywołane alkoholem? Z jakimi konsekwencjami młodzi ludzie mogą być zmuszeni się zmagać?
Jedną z konsekwencji zbyt wczesnego sięgania po alkohol jest upośledzenie funkcji poznawczych. Regularne spożywanie alkoholu przez nastolatków może prowadzić do problemów z pamięcią, zarówno krótko-, jak i długotrwałą. Obserwuje się również trudności w koncentracji i przyswajaniu nowych informacji. Alkohol negatywnie wpływa na zdolność do nauki, zakłócając funkcje mózgu związane z przetwarzaniem informacji. Zaburza to zdolność do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, co jest kluczowe w procesie edukacyjnym.
Kolejnym ważnym aspektem są zaburzenia kontroli impulsów i zachowań. Alkohol może osłabiać funkcjonowanie tej części kory mózgowej, która odpowiada za kontrolę impulsów, prowadząc do zwiększonej impulsywności i podejmowania ryzykownych decyzji. W rezultacie młodzież pijąca alkohol może wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak agresja, konflikty z prawem i zachowania antyspołeczne.   

  Aneta Podrażka
pedagog szkolny

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew
153429 odwiedzin