30-03-2023 00:45
W Zespole Szkół w Teresinie, w środę, 29 marca br. odbyły się warsztaty pt: „Przemoc rówieśnicza”. Zajęcia poprowadziły specjalistki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie: pedagog - Ewa Kajetaniak oraz psycholog Martyna Wojciechowska.
Podczas spotkania przedstawione zostały informacje na temat zjawiska przemocy rówieśniczej w świecie realnym i cyberprzestrzeni. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas: 1km, 1ml. Młodzież prowadziła dyskusje na temat zjawiska przemocy rówieśniczej, a także opisywała sylwetkę sprawcy przemocy.
Okazuje się, że przemoc wśród nie tylko młodzieży, ale także i dzieci staje się coraz bardziej modna. Wpływ na to ma, nie tylko środowisko, w jakim przebywamy, ale także wszystko co nas otacza. Od telewizji rozpoczynając, a na internecie, czy grach komputerowych kończąc.
Zmienia się styl życia. Młodym ludziom często brakuje wzorców osobowych, wzorców zachowań. Z drugiej strony młodzież chce być akceptowana w grupie rówieśniczej, a przemoc wśród młodzieży stała się modna. Dlatego brutalizacja wśród młodzieży się zwiększa. Sprawcy przemocy rówieśniczej mogą stosować bezpośrednią przemoc fizyczną: kopiąc, bijąc, popychając, szarpiąc, plując, zabierając lub niszcząc rzeczy ofiary itp., lub psychiczną: przezywając, nie odzywając się, wyśmiewając, plotkując, szantażując, obrażając, oszukując itp.
Telewizja, gry komputerowe - tam na każdym kroku płynie krew. Przemoc jest nawet we współczesnych bajkach. W ostatnim okresie są bardzo popularne gry sieciowe, które polegają na tym, że zbiera się grupa po to, by zaatakować i pokonać inną postać. To kształtuje w jakiś sposób zachowania małoletnich.
Pierwszym środowiskiem, z którym dziecko ma łączność jest środowisko rodzinne, w którym przychodzi na świat później przedszkole, szkoła. I to ono właśnie wywiera pierwszy i podstawowy wpływ na wychowanie dziecka. Jeżeli nie spełni ono swych podstawowych zadań wyrządzi krzywdę w sferze psychicznej bardzo trudnej do naprawienia. Wielkie szkody może spowodować w kształtowaniu osobowości dziecka nieprawidłowe środowisko domowe gdy dziecko w „szybki” sposób zostaje pozbawione rodziny. Rodzina jest podstawową komórką, w której rozpoczyna się kształtowanie osobowości dziecka przez wychowanie.
Środowisko rodzinne winno zaspokoić podstawowe potrzeby psychiczne dziecka:
- poczucie pewności i bezpieczeństwa,
- solidarności i łączności z bliskimi osobami,
- miłości,
- uznania.
Jeżeli któraś z tych potrzeb ulegnie zachwianiu, bądź likwidacji, rozwój dziecka nie będzie przebiegał prawidłowo. Tak więc bardzo istotnym warunkiem zaspokojenia całokształtu potrzeb rozwojowych dziecka w środowisku rodzinnym jest prawidłowa struktura rodziny i odpowiednia wewnętrzna jej atmosfera.
Większość psychologów jest zdania, iż zakłócenia środowiska rodzinnego stanowią wystarczający czynnik patogenny, który może doprowadzić u dziecka do zaburzeń w rozwoju i zachowania.
Organizator spotkania: Aneta Podrażka, pedagog szkolny.
Koordynator: nauczyciel Renata Kusa.
ZOBACZ GALERIE