Zaćmienie słońca - takie zjawisko raz na kilkanaście lat

25-10-2022 15:35

Dziś, we wtorek 25 października mieliśmy okazję obserwować częściowe zaćmienie Słońca, które widoczne było na terenie całej Polski.

Do częściowe zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne. Dochodzi do częściowego zasłonięcia najjaśniejszej gwiazdy, która przybiera kształt rogala.

Entuzjaści podniebnych spektakli musieli się odpowiednio przygotować na obserwację tego zjawiska, gdyż patrzenie bezpośrednio na słońce może doprowadzić do uszkodzenia wzroku lub całkowitej ślepoty.

Wrażenie było fantastyczne. Tym bardziej, że podobne zjawiska zdarzają się raz na kilkanaście lat.