Uroczysty finał projektu Malczan.

17-06-2022 20:53

14 czerwca w Zespole Szkół w Teresinie projekt o nazwie „Malczan” uroczyście sfinalizowano. Legendarny fiacik 126p śp. Stanisława Wójcika zyskał swoje drugie życie. Projekt odbywał się pod patronatem samorządu powiatowego w Sochaczewie, który go też w całości sfinansował. Pomysł narodził się w 2021 roku. To wówczas rada rodziców wraz z dyrektorem Zespołu Szkół w Teresinie Krzysztofem Paradowskim, uczniami oraz przyjaciółmi postanowili zrekonstruować fiata 126p, przez młodzież nazywanego „Żółtym Bąkiem”. Należał do śp. Stanisława Wójcika, założyciela i wieloletniego dyrektora szkoły, Honorowego Obywatela Gminy Teresin.
  Odsłonięcia  gotowego „Żółtego Bąka” dokonali: starosta Jolanta Gonta, wicestarosta  Tadeusz Głuchowski, dyrektor szkoły Krzysztof Paradowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Aleksander Łopata, wójt gminy Teresin Marek Olechowski, a także żona śp. Stanisław Wójcika – Irena. Dyrektor podziękował też osobom szczególnie zaangażowanym w wykonanie zadania. A były nimi, poza samym dyrektorem: Kamila Szadkowska - przewodnicząca Rady Rodziców ZS Teresin, jej zastępczyni Angelika Karnowska, Radosław Szwarczewski jako główny mechanik, Kacper Szadkowski odpowiedzialny za sprawy marketingowe oraz Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy Starostwa, wieloletni nauczyciel w ZS Teresin, który poprowadził event.
Wydarzenie podsumowujące projekt „Malczan” przyjęło bardzo uroczysty charakter i podzielone było na dwie części. W pierwszej z nich zapoznano uczestników z przebiegiem robót od A do Z. Nauczyciel Radosław Szwarczewski w sposób wyczerpujący opowiadał o trwających dziewięć miesięcy pracach i problemach, z jakimi musieli radzić sobie uczniowie oraz on sam. – Po drodze wychodziło bardzo dużo zaskakujących niespodzianek, ale kolejno dawaliśmy dobie z nimi radę. Swój udział w renowacji pojazdu miało ok. 10-15 uczniów, którzy pracowali po lekcjach, czasem też w dni wolne od zajęć. Cieszę się, że wszystko się udało – podsumował.
Dalsza część spotkania miała miejsce na placu tuż przed szkolnymi warsztatami. Tam właśnie odbyło się odsłonięcie gotowego „Malczana”. W spotkaniu udział wzięli też m.in. Teresa Pawelak - skarbnik powiatu, Urszula Opasiak - dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie, o. Mariusz Książek - proboszcz Parafii Niepokalanów, członkowie Stowarzyszenia „Sochaczewskie Fiaty 126p”, którzy również zaangażowali się w projekt, Katarzyna Wróbel - córka śp. dyrektora Wójcik, a także byli dyrektorzy Zespołu Szkół w Teresinie – Ewa Odolczyk i Wojciech Kruszewski, Aleksandra Siekiera - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Nie zabrakło uczniów i ich rodziców. Z wizytą przybyła też młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Sochaczewa – ZS CKP i ZS. im. Iwaszkiewicza wraz z nauczycielami. Obecni byli też przedstawiciele firm, które wspierały realizację projektu - AK Grafik, Kamilex, Arture Garage, Benepol, Koleje Mazowieckie, Saga Poland. W organizacji finałowej uroczystości szkole pomogły firmy i osoby prywatne: NO 145, Polskie Młyny, Tęczowy Ogród, Bakoma oraz Renata Olechowska, Mariusz Pruski i rodzice uczniów ZS Teresin. Spotkanie zakończyło się wspólnym grillem.