starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

O SZKOLE Rekrutacja 2024/2025 DLA UCZNIÓW I RODZICÓW DOKUMENTY VULCAN E-DZIENNIK zaloguj się Egzamin maturalny 2024 EGZAMINY ZAWODOWE KONKURSY Projekt - Ponadnarodowa mobilność uczniów "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Projekty międzynarodowe „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” – II mobilność. DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI RODO Kontakt STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH ROZKŁAD GODZINY PRACY PEDAGOG SZKOLNY PEDAGOG SPECJALNY PSYCHOLOG Placówki świadczące pomoc psychologiczno - pedagogiczno - psychiatryczną ZE SKRZYNKI PEDAGOGA/PSYCHOLOGA Wersja kontrastowa

Boże Narodzenie na starych pocztówkach.

20-12-2021 18:09

A A A

 

Historia Kartki Świątecznej.

 
Obdarowywanie kartkami z życzeniami przyjaciół, znajomych, rodziny i bliskich to tradycja, która sięga około 200 lat. Pierwotny wzór kartki rzeźbiło się w drewnianym klocku, pokrywało go tuszem, a następnie odbijało na papierze. Większość wczesnych kart świątecznych dostarczano osobiście. Na miano pioniera kartki okolicznościowej zasługuje Sir Henry Cole, którego przyjaciel, pracownik wykonał pierwszą kartkę z umieszczonym w dole napisem "Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku dla Was". Pod koniec XIX wieku popularność zyskały kartki świąteczne, zaprojektowane przez Kate Greenaway, wiktoriańską pisarkę i ilustratorkę literatury dziecięcej. Większość z nich była wyszukana, ozdobiona frędzlami, jedwabiem i satyną, można było je składać jak mapy lub tworzyć układanki. Pierwsze karty wysyłano w kopertach jak listy. W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Jury, składające się z członków redakcji "Słownika Języka Polskiego", rozpatrywało pięć propozycji: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" i "pocztówka". Ta ostatnia nazwa została zgłoszona przez Henryka Sienkiewicza. Wybrano właśnie "pocztówkę". Początkowo karty pocztowe funkcjonowały jedynie w obiegu lokalnym, dopiero od 1 lipca 1875 roku dopuszczono je do obiegu międzynarodowego. Od tej pory nastąpił szybki rozwój korespondencji pocztówkowej. Według "Kuriera Warszawskiego" z 1881 roku, w Europie, w samym tylko 1879 roku rozesłano 350 milionów kart pocztowych. Dużą część z nich stanowiły pocztówki świąteczne.
Wraz z rozwojem kultury mieszczańskiej na początku XX wieku prezentowano kartki świąteczne w eksponowanych miejscach mieszkań, m. in. na  kominku, kredensie czy za ramą "świętego" obrazu. Kartki projektowali wybitni twórcy epoki: Mela Koler, Maria Likarz, artyści warsztatów wiedeńskich, w Rosji malarze z kręgu Mir Isskustwa, w Polsce zaś Warsztatów Krakowskich. Złota era pocztówek skończyła się wraz z I wojną światową.
W Polsce tradycja składania życzeń na kartkach pocztowych sięga ponad 100 lat. Na samym początku wysyłano czarno-białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. W latach dwudziestych pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i zyskały od razu dużą popularność. Ważną rolę odgrywały świąteczne pocztówki w okresie II wojny światowej, ponieważ za ich pośrednictwem ludzie dodawali sobie otuchy i ostrzegali przed zagrożeniem. Po okresie PRL-u i transformacji lat 90. kartki świąteczne ponownie przeżywały swój renesans.
Pierwsze kartki świąteczne, jakie posyłano sobie w naszym kraju, możemy obejrzeć w zbiorach polskiej biblioteki cyfrowej Polona. Gromadzone są tam jako dokumenty życia społecznego, ich dużą część udostępniono w domenie publicznej.
                                 
                                                     Starodawne, zapomniane  symbole świąteczne 

U schyłku czasów wiktoriańskich modny zrobił się motyw rudzika – małego angielskiego ptaszka, a także sceny ze śniegiem, co przypominało ludziom srogą zimę z 1836 roku. Dawniej muchomor był oznaką szczęścia, więc obdarowanie kogoś przedstawieniem tego grzybka, było formą życzenia pomyślności. Niektóre źródła podają, że od kolorów jego kapelusza pochodzi też czerwono-biały strój Świętego Mikołaja.🎅

 

 
 
🎄✨🎁 Boże Narodzenie na starych  pocztówkach 
🎄✉✉ Kultywujemy tradycję wysyłania i dostarczania  własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych
 
Przygotowali:
Samorząd Uczniowski
Marta Ociepa, uczennica klasy I Tl (wykonała kolaże - pocztówki świąteczne)
Zuzanna Leończyk, uczennica klasy II Tl
Alicja Gęgniewicz  , uczennica klasy II Tl
Adrian Staniak, uczeń klasy II TM
                                                                                                    Aneta Podrażka, opiekun SU

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew
148200 odwiedzin