Dzień Patrona Szkoły.

16-09-2021 20:31

Dnia 10 września br. obchodziliśmy uroczystości związane z beatyfikacją Patrona naszej szkoły - Sł. Bożego Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, która miała miejsce w niedzielę 12 września. Rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie. Ojciec franciszkanin Bartosz Bogucki podczas kazania wskazywał na odwagę i zaufanie jakie okazywał Panu Bogu Prymas Tysiąclecia, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Uczniowie byli zaangażowani w obstawę liturgiczną, obecny był również poczet sztandarowy. Następnie udaliśmy się do szkoły, by wziąć udział w uroczystym apelu. Na początku reprezentacja uczniów przeniosła kwiaty pod obraz Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Następnie uczniowie - Martyna Gołębiewska, Jan Florczak oraz Anna Bodych przypomnieli niezwykły  życiorys oraz ważne myśli naszego Patrona. Wysłuchaliśmy fragmentu piosenki napisanej z okazji historycznego wydarzenia, jakim jest beatyfikacji Księdza Prymasa - „Ojcze poczekaj” Katarzyny Malejonek, która była konkluzją części artystycznej. Na koniec głos zabrał wicedyrektor Grzegorz Więcek, który wskazał na aktualność nauczania kardynała Wyszyńskiego i przypomniał dzień, kiedy szkole zostało nadane imię Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uroczystości odbyły się z zachowaniem zasad epidemiologicznych.

W ramach obchodów Dnia Patrona 10 września b.r. uczniowie ZS w Teresinie wraz z opiekunem p. Anetą Podrażką uczestniczyli w konferencji „Stefan Kardynał Wyszyński – wychowawca, nauczyciel i mąż stanu”.

Celem konferencji było propagowanie wiedzy o osobie i dziele kardynała Stefana Wyszyńskiego w kontekście wolności religijnej. Konferencja miała na celu zwiększenie zainteresowania postacią Prymasa Tysiąclecia w przeddzień jego beatyfikacji oraz złożenie hołdu swojemu wielkiemu patronowi przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podczas wydarzenia została przedstawiona publikacja naukowa, pt. „Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie” jako wotum beatyfikacyjne złożone Prymasowi Tysiąclecia.