SZKOLNY KONKURS JEDZ ZDROWO I KOLOROWO: RUSZAJ SIĘ

20-06-2021 23:39

Życiowa energia – dzięki niej masz siłę dążyć do wyznaczonych celów, osiągać je, walczyć z przeszkodami, optymistycznie patrzeć w przyszłość. Kiedy przepełniają cię siły witalne żyjesz intensywnie i czerpiesz z tego radość. W czerwcu w Zespole Szkół w Teresinie został zorganizowany dwuetapowy konkurs, gdzie nagrodą główną dla zwycięskiej klasy jest dofinansowanie do wycieczki w wysokości 500 zł. Nagrodę wręczy pani dyrektor Ewa Odolczyk na zakończenie roku szkolnego.

W etapie pierwszym (08.06 – 10.06 2021) pod hasłem: Jedz zdrowo i kolorowo uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami prezentowali na przygotowanych przez siebie stoiskach propozycję drugiego śniadania według własnej inwencji twórczej z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Po prezentacji następowała wspólna degustacja i wymiana doświadczeń kulinarnych oraz przepisów. Dowiedzieliśmy się, że sposób odżywiania, który da nam energię do zmagania się z codziennymi wyzwaniami, to nie drakońska dieta, podczas której jesteśmy ciągle głodni i czujemy  się nieszczęśliwi. To dieta oparta o tak ułożone menu, aby zaspakajała nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a jednocześnie dostarczała wartościowych składników.

W czasie trwania tego etapu prezentowane były również prace plastyczne i prezentacje nadesłane  na Powiatowy Konkurs Zdrowy Styl Życia.

W etapie drugim (14.06 – 16.06) pod hasłem: Ruszaj się - uczniowie klas prezentowali ćwiczenia przy muzyce i zachęcali społeczność szkolną do wspólnych ćwiczeń. Dowiedzieliśmy się, że nie musimy od razu startować w półmaratonie, nie musimy kupować karnetu na siłownię czy chodzić na step. Ale ruszajmy się! Idź na spacer, na rower, potańcz choćby parę minut dziennie w domu. Efekty poczujesz od razu – „rozjaśni” ci się w głowie, minie senność, zrobi się cieplej i radośniej. Po kilku takich „sesjach” zauważysz, że twoje ruchy są bardziej sprężyste, płynne, masz więcej siły i nie boisz się, że nie podołasz wyzwaniom.

Konkurs miał na celu kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia. Stwarzał uczniom możliwość współzawodnictwa i był okazją wspólnej integracji po długim okresie nauki zdalnej.

Ewa Dzikowska

Katarzyna Michałowska