Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

22-04-2021 21:40

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień KsiążkiŚwiatowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w Polsce w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego) Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który  przyznawany jest co roku jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Pierwszym utytułowanym miastem był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon. 2016 rok należał do Wrocławia. Powstał tu  Światowy Hymn Książki symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.  https://www.youtube.com/watch?v=Xo3nIQ-eTMg

Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

W roku 2017  Światową Stolicą Książki  była stolica Gwinei  Konakry, w 2018 Ateny, 2019 -Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie) a w 2020 roku  Kuala Lumpur (Malezja)

W 2021 roku Światową Stolicą Książki będzie stolica Gruzji Tbilisi.

Przygotowany przez władze program odbędzie się pod hasłem: „Ok. So your next book is…?” (Ok. A więc twoja następna książka to…?) i skoncentruje się  na wykorzystaniu nowoczesnych technologii jako narzędzi promocji czytelnictwa wśród młodzieży, a także osób, którzy mają ograniczony dostęp do książek.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu: Dlaczego warto czytać? Co nam daje czytanie książek? Dlaczego książka jest tak ważnym elementem naszej historii i codzienności?

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich proszę wszystkich, którzy lubią czytać, by podzielili się z innymi  swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali  koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcam do tego, by poprosiły znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki lub audiobooka i odwiedziły bibliotekę.

Zachęcam do czytania i zapraszam do biblioteki szkolnej

Katarzyna Wróbel

nauczyciel bibliotekarz