starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

O SZKOLE Rekrutacja 2024/2025 DLA UCZNIÓW I RODZICÓW DOKUMENTY VULCAN E-DZIENNIK zaloguj się Egzamin maturalny 2024 EGZAMINY ZAWODOWE KONKURSY Projekt - Ponadnarodowa mobilność uczniów "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Projekty międzynarodowe „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” – II mobilność. DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI RODO Kontakt STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH ROZKŁAD GODZINY PRACY PEDAGOG SZKOLNY PEDAGOG SPECJALNY PSYCHOLOG Placówki świadczące pomoc psychologiczno - pedagogiczno - psychiatryczną ZE SKRZYNKI PEDAGOGA/PSYCHOLOGA Wersja kontrastowa

Światowy Dzień Poezji

22-03-2021 19:59

A A A

 Z okazji Światowego Dnia Poezji zachęcam do poznania twórczości amerykańskiej poetki Louise Glück laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2020 roku.

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub miesiącu.

W czwartek 8 października 2020r.przyznano Nagrodę Nobla amerykańskiej poetce Louise Glück za "jej niepowtarzalny, poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”

Louise Glück urodziła się w Nowym Jorku w 1943 r., dorastała na Long Island. Uczęszczała do Sarah Lawrence College i Columbia University. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Yale, mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

Glück jest znana z wrażliwości i wglądu w samotność, relacje rodzinne i ich rozpad, a także rozważań na temat śmierci. Jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności. W swojej twórczości często nawiązuje do mitologii rzymskiej i greckiej. W jej tomikach pojawiają się postaci borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnymi spotkaniami rodzinnymi i egzystencjalną rozpaczą. Ponieważ poetka tak skutecznie pisze o rozczarowaniu, odrzuceniu, stracie i wyobcowaniu, recenzenci często określają jej poezję jako "ponurą" lub "mroczną".

Do tej pory ukazały się jej tomy poezji: "Firstborn" (1968), "The House on Marshland" (1975) oraz "Descending Figure" (1980). Noblistka jest też autorką m.in. tomów "Meadowlands", "The Wild Iris", "Ararat", "The Triumph of Achilles", a także esejów takich, jak "Proofs and Theories: Essays on Poetry" (Ecco Press, 1994).

W Polsce wiersze Louise Glück ukazały się w antologii "Dzikie brzoskwinie" (2003), prezentującej teksty amerykańskich poetek od czasów Emily Dickinson aż po czasy współczesne. Jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig.

 

EROS

[…]

 

O zmierzchu deszcz zelżał. Zajęłam się rzeczami

jakie wykonujemy w świetle dziennym, byłam pogodzona,

ale poruszałam się jak lunatyczka.

To wystarczało i nie miałeś z tym już nic wspólnego.

Kilka dni w obcym mieście.

Rozmowa, dotyk dłoni.

A potem zdjęłam obrączkę.

 

Tego właśnie chciałam: być naga.

 

CZAS

Zawsze było za dużo, potem za mało.

Dzieciństwo, choroba.

Obok łóżka miałam dzwonek –

po drugiej stronie dzwonka była matka.

[…]

Byłam dzieckiem, żyjąc jakby w półśnie.

Byłam chora; otoczona opieką.

I żyłam w świecie ducha,

w świecie szarego deszczu,

zagubionym, zapamiętanym.

 

I nagle pojawiło się słońce.

Poruszył się czas, choć niewiele go już pozostało.

I to co przeżywane stawało się zapamiętywanym,

a zapamiętywane przeżywanym.

 

Nagroda Nobla z literatury przyznawana jest od 1901 roku. Pierwszym jej laureatem został Sully Prudhomme za "wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu". W 2019 roku nagrodzeni zostali Peter Handke oraz Olga Tokarczuk, która otrzymała nagrodę za 2018 rok. Nagrodę Nobla z literatury dostało także czterech innych Polaków. Są to: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska.

 

źródło:

Antologia poetek amerykańskich "Dzikie brzoskwinie”, Wydawnictwo Sic!, 2003, w przekładzie Julii Hartwig

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Poezji

https://lubimyczytac.pl/literacka-nagroda-nobla-dla-louise-gluck

 

Poezje warto czytać. Pozwala momentalnie oderwać się od znojnej rzeczywistości. Analizując wymowę wiersza, doświadczamy psychicznego relaksu. Chwilowe zamyślenie koi dusze, rozbudza wyobraźnię i poszerza horyzonty myślowe.

 

Zachęcam

Katarzyna Wróbel

nauczyciel bibliotekarz

 

 

 

 

 

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew
148200 odwiedzin