27-01-2021 22:45
Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie zapraszamy do korzystania z bogatej oferty Cyfrowej Biblioteki Narodowej
Jeszcze nie tak dawno można było jedynie pomarzyć o tym, żeby czytelnicy w całej Polsce na co dzień mieli nieograniczony dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej. Dziś jest to możliwe dzięki Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona, dostępnej pod adresem internetowym www.polona.pl. Do cyfrowego repozytorium wpływa codziennie ponad 70 000 skanów obejmujących nawet do 2 000 obiektów, także tych wydobytych ze skarbca Narodowej Książnicy: książek, czasopism, pocztówek, fotografii, grafik, map, nut i rękopisów. Najnowsza technologia umożliwia czytelnikom wnikliwie przestudiowanie każdego dokumentu, wydrukowanie skanu w dobrej rozdzielczości, a nawet stworzenie własnej kolekcji najciekawszych obiektów. Warto podkreślić, że większość obiektów umieszczonych w Polonie znajduje się w Domenie Publicznej, co pozwala użytkownikom na ich kopiowanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie bez ograniczeń.
Po latach intensywnej pracy czytelnicy i użytkownicy otrzymują Cyfrową Bibliotekę Narodową - Polonę, dostępną na stronie www.polona.pl. - Mamy w najwyższej rozdzielczości skany rękopisów, czasopism, książek, fotografii, czyli to, czego nie ma żadna biblioteka cyfrowa. Można wejść, obejrzeć do najmniejszego elementu, ściągnąć bezpłatnie, wykorzystać, jak się chce. Można drukować, kopiować, oglądać, przerabiać, wykorzystywać komercyjnie, a nawet zrobić na ich podstawie tatuaż. Zależy nam, by kultura była jak najszerzej rozpropagowana - powiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. W serwisie polona.pl można także budować własną bibliotekę, zaznaczać, oznaczać i dodawać notatki! A biblioteka połączona jest z serwisami społecznościowymi.
Przekazujemy także do wiadomości treść pisma otrzymanego 18 stycznia 2021r. z Kuratorium Oświaty w Warszawie:
uprzejmie informuję, że Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane
z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały m. in. kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej.
Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów
Audiobooki lektur i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się domenie publicznej.
Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:
Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe
Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe
W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.
W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.
Ponadto, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.
Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach Priorytetu 4 NPRCz jest digitalizacja i udostępnienie w POLONIE kolekcji tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół pozwalających na prowadzenie zajęć online. Wśród ponad 500 kolekcji znalazły się m.in. kolekcje dotyczące władców Polski zawierające najważniejsze publikacje i źródła historyczne prezentowane w POLONIE, kolekcje związane z nazwiskami najwybitniejszych polskich pisarzy, w których poza ich publikacjami znajdują się również teksty dotyczące ich twórczości oraz inne dokumenty z nią związane. Powstały również kolekcje rozwijające zainteresowania uczniów.
Jeszcze raz zapraszam do korzystania ze zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej, a także ze zbiorów naszej biblioteki szkolnej wzbogaconych o książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Katarzyna Wróbel
nauczyciel bibliotekarz
ZOBACZ GALERIE