Tydzień z Balladyną.

09-11-2020 20:24

TYDZIEŃ Z BALLADYNĄ - NARODOWE CZYTANIE 2020

Tradycją lat ubiegłych cała społeczność szkolna wzięła  udział w akcji Narodowe Czytanie 2020. W naszej szkole wspólne czytanie odbyło się wirtualnie od 2 do 6 listopada 2020r pod hasłem TYDZIEŃ Z BALLADYNĄ.

Balladyna – dramat w pięciu aktach, napisany przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, wydany w Paryżu w  1839 roku (w epoce romantyzmu). Wykonana na scenie po raz pierwszy w 1862. Autor poświęcił swój utwór Zygmuntowi Krasińskiemu, „autorowi Irydiona”. Balladyna to również imię głównej bohaterki utworu. Dzieło  Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem też imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Balladyna i Alina to siostry, mieszkające wraz z matką w ubogiej chacie w lesie. Nimfa, królowa jeziora Gopła, Goplana, zakochana w kochanku Balladyny, Grabcu, przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa ich losy. Do chaty sióstr przyjeżdża bogaty książę Kirkor, wiedziony tam przez sługę Goplany, Skierkę. Goplana ma nadzieję, że Kirkor zakocha się w Balladynie, a wtedy Grabiec zostanie tylko dla niej. Jednak jej sługa, Skierka, sprawia, że książę zakochuje się w obu siostrach.

Codziennie od poniedziałku do piątku uczniowie, nauczyciele i rodzice otrzymywali przez dziennik elekroniczny kolejne akty "Balladyny" Juliusza Słowackiego do przeczytania ze szczegółowym omówieniem. Można było także wysłuchać fragmentów lektury, obejrzeć spektakle teatralne, dzieła malarskie i muzyczne,a także podzielić się swoimi wrażeniami jakie wywarła lektura.

Przypominam, że Narodowe Czytanie 2020  zainaugurowała para prezydencka, odczytując początek dramatu 5 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

zachęcam do objrzenia- podaję link

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza i Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe czytanie 2018 - miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Z  okazji dziewiątej już akcji Prezydent skierował specjalne przesłanie, zachęcając do udziału.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.

Dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w Narodowym Czytaniu 2020 w naszej szkole mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się nie tylko wirtualnie.

Zapraszam do biblioteki szkolnej. Kolejne książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zgodnie z zmówieniami uczniów czekają na czytelników.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

nauczyciel bibliotekarz Katarzyna Wróbel