Narodowe
Czytanie 2023
W czwartek, 14 grudnia br. społeczność Zespołu Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie wzięła udział w Narodowym Czytaniu 2023.
Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała „Nad Niemnem ‘’ Elizy Orzeszkowej. To epicka trzytomowa powieść, która przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa lat 80. XIX w., w części nawiązuje również do czasów powstania styczniowego . Wydarzenia w powieści obejmują lato 1886 roku, ale w utworze istnieje podwójna perspektywa czasowa. Obok wydarzeń współczesnych równie ważne są zdarzenia wcześniejsze, powracające we wspomnieniach bohaterów i legendach. Czas przedakcji sięga do XVI w. (legenda o Janie i Cecylii), obejmuje także najważniejsze fakty polityczne i historyczne XIX w.: wyprawę Napoleona na Rosję w 1812 r., powstania listopadowe i styczniowe. Akcja rozgrywa się w okolicach głównej rzeki Grodzieńszczyzny – Niemna. W powieści Elizy Orzeszkowej: „Nad Niemnem” motyw mogiły ma charakter symboliczny i pełni w utworze zasadniczą rolę – jest swoistym uczestnikiem wydarzeń, spaja akcję, łączy postawy bohaterów i zaciera różnice między nimi oraz ostatecznie likwiduje konflikty. Symbolika obu mogił: powstańców i mitycznych założycieli rodu Bohatyrowiczów ma charakter ponadczasowy i uniwersalny. Przypominają one o takich wartościach, jak: oddanie ziemi ojczystej, szacunek dla pracy i walce w imię wyższych ideałów.
Uczniowie pod kierunkiem Katarzyny Wróbel i Edyty Gałeckiej przygotowali występ i dekoracje, a oprawą techniczną zajęli się jak zawsze pomocni i niezawodni Mateusz i Patryk Sitarz oraz Kacper Getka. Czytający, wprowadzili wszystkich obecnych w podniosły nastrój. Na zakończenie otrzymali gromkie brawa publiczności. Dyrektor Krzysztof Paradowski
podziękował uczniom za wspaniałe przedstawienie, przypomniał także jak ważną rolę w życiu człowieka pełni czytanie. Zachęcał do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu 2023. Szczególne podziękowania kierujemy do tych, którzy, zdecydowali się na czynny udział w wydarzeniu - dziękujemy Karolinie Sienickiej, Wiktorii Ziółkowskiej, Mai Guzik, Magdalenie Florczak, Adrianowi Malińskiemu i Kamilowi Wirtkowi.
Dziękujemy uzdolnionej plastycznie Kindze Chrzanowskiej za wykonanie dekoracji.
Zapraszamy wszystkich na kolejne Narodowe Czytanie. Para Prezydencka ogłosiła, że w 2024 r. w ramach 13. odsłony Narodowego Czytania przypomnimy sobie dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Krzysztof Paradowski i Katarzyna Wróbel wręczyli
nagrody ufundowane przez Radę Rodziców laureatom konkursu na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową.
Szczególne podziękowania
otrzymała Pani Anna Rosa za własnoręczne wykonanie ozdób i przekazanie na Kiermasz Boże Narodzenie na Mazowszu.