starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI VULCAN E-DZIENNIK zaloguj się Aktualności O SZKOLE Kontakt DOKUMENTY REKRUTACJA 2022/2023 DLA UCZNIÓW I RODZICÓW Projekt - Ponadnarodowa mobilność uczniów "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” MATURA 2023 EGZAMINY ZAWODOWE 2022/2023 RODO Szczepienia przeciwko Covid-19 Kalendarz roku szkolnego MEN 2021/2022 BIP „Mobilność międzynarodowa jako narzędzie rozwijania kompetencji kluczowych w kształceniu zawodowym” – II mobilność. Projekty międzynarodowe Wersja kontrastowa

Nasza szkoła ponownie wyróżniona na Mazowszu! Tym razem za „Malczana”

22-12-2022 10:53

A A A

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego w Zespole Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie odbył się finał projektu „Malczan”. Uroczystość, jak i prezentacja „Żółtego Bączka” odbiła się szerokim echem w naszym powiecie i nie tylko. To jeszcze nie koniec, bo inicjatywa teresińskiej szkoły została zauważona i nagrodzona w województwie.

Specjalne wyróżnienie odebrał dyrektor szkoły Krzysztof Paradowski podczas uroczystej  II Gali „Rok w Kulturze na Mazowszu”. Odbyła się ona 8 grudnia br. w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie, a jej organizatorem był samorząd województwa mazowieckiego. Zespół Szkół w Teresinie został uhonorowany za pomysł i realizację projektu o nazwie „Malczan”.

Przypomnijmy, pomysł narodził się w 2021 roku. To wówczas rada rodziców wraz z dyrektorem Zespołu Szkół w Teresinie Krzysztofem Paradowskim, uczniami oraz przyjaciółmi postanowili zrekonstruować fiata 126p, przez młodzież nazywanego „Żółtym Bąkiem”. Należał do śp. Stanisława Wójcika, założyciela i wieloletniego dyrektora szkoły, Honorowego Obywatela Gminy Teresin. W czerwcu br. w szkole „Malczana” uroczyście sfinalizowano. Legendarny fiacik 126p śp. Stanisława Wójcika zyskał swoje drugie życie. Projekt odbywał się pod patronatem samorządu powiatowego w Sochaczewie, który go też w całości sfinansował.

- Jesteśmy bardzo dumni z przyznania takiego wyróżnienia, jest ono równoznaczne z drugim miejscem na całym Mazowszu, jeśli chodzi o szkoły, które w procesie kształcenia wprowadzają naukę projektu, ale również promują miejscową kulturę – mówił dyrektor Paradowski. – Poprzez realizowane innowacje pedagogiczne rozwijamy uczniów w wielu płaszczyznach dzięki czemu zwiększamy ich atrakcyjność na rynku pracy – dodał. Na Gali w stolicy towarzyszył mu główny mechanik projektu „Malczan” Radosław Szwarczewski, nauczyciel praktycznej nauki zawodu. – Na początku września wraz z zespołem projektu „Malczan” postanowiliśmy zgłosić nasz projekt do wojewódzkiego konkursu kulturalnego. Jak się okazało dostaliśmy wyróżnienie wśród szkół ponadpodstawowych do 20 tys. mieszkańców w kategorii „Edukreator na Mazowszu” – mówił R.Szwarczewski.

Konkurs skierowany był zarówno do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego, jak i nauczycieli tych szkół, z wyłączeniem szkół artystycznych. Wzbogaca on program nauczania poprzez m.in. włączenie do niego elementów kulturotwórczych, wspieranie i motywowanie dyrektorów oraz nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wdrażania w edukacji powszechnej metod nastawionych na rozwijanie wśród uczniów twórczego myślenia, promowanie sposobów nauczania, które kształtują kreatywne podejście do rozwiązywania problemów edukacyjnych i wychowawczych. Buduje też umiejętność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz pobudza wyobraźnie uczniów, czy też ukazuje i docenia pomysłowe i oryginalne pozalekcyjne aktywności szkół i nauczycieli z terenu województwa mazowieckiego.

Warto zaznaczyć, iż to nie jedyny w ostatnim czasie wojewódzki sukces Zespołu Szkół w Teresinie. Niedawno szkoła została nagrodzona drugim miejscem na Mazowszu w ogólnopolskim konkursie pn. „Aktywna Szkoła” w kategorii: szkoła ponadpodstawowa promująca aktywny styl życia. To pilotażowy projekt Szkolnego Związku Sportowego wprowadzony w poszczególnych województwach przy pełnym wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Gratulujemy!

Link do relacji video z Gali: https://www.youtube.com/watch?v=xvAjCNUw2uw

 

ZOBACZ GALERIE

103854 odwiedzin